Publikováno: 15. 8. 2013
Žloutenka není zdaleka tak vzácnou nemocí, jak se může zdát
Žloutenka svým názvem popisuje pouze fakt, že jde o nemoc, kdy se kůže nemocného barví žlutě. Bohužel název sám nevystihuje skutečnost, že se jedná o velmi závažné virové onemocnění jater (hepatitis), které postiženého na řadu měsíců vyřazuje z běžného života. Důležitější ale je, že ho také na životě přímo ohrožuje a to jak akutním průběhem, jakkoliv vzácně, tak hlavně plíživě při přechodu do chronického onemocnění (hlavně typ B).
Hepatitis typu A - "nemoc špinavých rukou"
Riziko onemocnění je jednak v podmínkách s nedostatečným hygienickým standardem (cesty do exotických destinací), ale také v našich podmínkách tu a tam překročí sporadický výskyt a objeví se epidemie žloutenky. Nákaza se obvykle přenese ústy s potravou nebo ze špinavých rukou.
Vakcinace se provádí dvěma dávkami:
Hepatitis typu B - někdy označovaná jako "sérová žloutenka"
Základním rozdílem oproti typu A je jednak způsob přenosu. K nejčastějším patří poranění kontaminovanými nástroji ve zdravotnictví (injekční jehly), při krevní transfúzi, operace, zubní výkony Průběh nemoci se zpočátku nemusí příliš lišit od hepatitidy A, avšak daleko častěji vede k chronickému postižení jater, které může vést k rozvoji cirhózy, či rakoviny jater.
Vakcinace se provádí 3 dávkami:
Společná vakcína pro oba typy žloutenky A+B – 3 dávky. Schema jako u žloutenky typu B.
V případě nutnosti existují u očkování proti Hepatitidě B a A+B i tzv. rychlá schemata